Kanal Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Kanal Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Kanal Tedavisi Nedir?

Günümüzde ağız ve diş sağlığı alanında en çok merak edilen konulardan birisi kanal tedavisi yöntemidir. Bildiğiniz üzere tıp alanında birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en çok bilinen isimlerden birisi kanal tedavisi olmaktadır. En çok sorulan sorulardan birisi de kanal tedavisi nedir olmaktadır. Endodonti tedavisi olarak da bilinen kanal tedavisi, dişin hasarlı ya da enfekte olan özününü çıkartılmasını ve dişin dezenfekte edilerek tekrar dolgu ile birlikte kapatılması anlamına gelmektedir. Tıp alanında en sık kullanılan yöntemlerden birisidir. Dişlerin kök uç tarafına kadar uzanan pulplar; sini, kan damarı ve bağ dokusu gibi alanlarda bulunmaktadır.

Çoğumuzun dişi herhangi bir darbe sonucunda çatlama ya da zamanla çürüme durumları yaşayabiliyoruz. Bu tür durumlarda eğer geç kalınıp tedavi uygulanmazsa, maalesef daha kötü durumlar ortaya çıkmaktadır. Böyle bir hastalık anında çatlayan ya da çürüyen dişe kanal tedavisi yöntemi uygulanmaktadır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hastalarımız tarafından bizlere birçok farklı soru yöneltilmektedir. Bu sorulardan başta kanal tedavisi ne kadar sürer konusu gelmektedir. Bu durum tamamen diş yapısına göre değişmektedir. Fakat genel bir zaman verdiğimizde 2 seans sürüyor diyebiliriz. Kanal tedavisinin tek bir seansı yaklaşık 30 ila 45 dakika arasında olmaktadır. Tedavi yöntemi çok fazla uzun olmamaktadır. Bu sebepten dolayı da kısa bir süreç zarfında işlemler kolaylıkla uygulanmaktadır.

Kanal Tedavisi
Kanal Tedavisi

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Yapılır?

Kanal tedavisi farklı ağız ve diş hastalığı durumlarında uygulanmaktadır. Öncelikle kanal tedavisi yöntemi için teşhis konulması gerekmektedir. Buna göre gerekli işlemler ve uygulanacak olan yöntemler belirlenmektedir. Peki hangi durumlarda kanal tedavisi yapılmaktadır? Dilerseniz kısaca maddeler halinde bir göz atalım.

  • Çatlamış olan dişler,
  • Diş etinin şişmesi,
  • Derin çürük durumlarında,
  • Yüz ve boyun alanında şişlik,

Elazığ kanal tedavisi olarak burada yer alan hastalık durumlarında gerekli işlemler uygulanmaktadır. En çok bu hastalık türünde çatlak ve derin çürük durumlarında uygulandığını da söylemek mümkündür.

Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kanal tedavisi yöntemi, genel olarak Elazığ implant tedavisi ile birlikte sıklıkla karıştırılmaktadır. İmplant kısmında tamamen kaybedilen dişlerin yerine yeni diş gelmektedir. Uygulama olarak da her iki yöntem büyük farklılıklara sahip olmaktadır. Kanal tedavisi, dişin ana yerindeki küçük, ince bir ip gibi olan dokunun yani pulpanın çıkarılmasına denmektedir. Çatlayan, hasar gören ya da çürüyen pulpa dışarı çıkartılır. Sonrasında ise orada kalan boşluk dezenfekte edilerek temizlenir. Sonrasında da dolgu ile birlikte boş kalan alan yeniden doldurulur. Bu şekilde kanal tedavisi uygulanmış olmaktadır

Kanal Tedavi Sonrasında Ağrı Olur Mu?

Kanal tedavisi sonrasında birçok kişide ağrı gözükebilmektedir. Bu son derece normal olan durumlardan birisidir. Fakat bu tür bir durumla karşılaştığınızda asla endişe etmenize gerek yoktur. Genel olarak kanal tedavisinden 1 gün sonrasında hiç bir ağrı hissetmeyeceksinizdir. Bu durum genel olarak 2-3 gün hassasiyeti beraberinde getirmektedir. Alışma sürecinden sonra normal bir dişiniz gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Elazığ diş kliniği olarak kanal tedavisi konusunu ele almaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Bizlerle iletişime geçerek birçok konuda yardım ve bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda kanal tedavisi fiyatları ile alakalı merak edilen soruları da bizlerle iletişime geçerek sorabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.