Elazığ Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi uygulamamız, son diş sağlığı alanında en yaygın kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir. Enfekte olan ya da çürümüş dişleri onarmak ve kurtarmak için kullandığımız bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi ile birlikte dişin sert doku içerisinde yer alan kök kanalı, doğal boşlukta bulunan yumuşak doku olan pulpa ile birlikte diş siniri çıkarılmaktadır. Sonrasında diş içi iyice temizlenerek açılan boşluk doldurulmaktadır. Genel olarak her yaşta uygulanan Elazığ kanal tedavisi yöntemi, ismini sıklıkla duyduğumuz tedavilerden birisidir.

Genel olarak bakıldığında bu Elazığ kanal tedavisi yöntemi, dişlerde meydana gelen çürüme ile enfekte olan dişlere uygulanmaktadır. Bu yöntem ile diş ya onarılır ya da yeniden yapılandırılır. Tedavi sürecinin kısa olması ve diğer yöntemlere göre daha kolay olduğunu söylemek, mümkün bir durumdur. Elazığ kanal tedavisi, genel olarak doktorlarımızın muayene sonucunda ortaya çıkan ve teşhis edilen bir durumdur. Bu sebepten dolayı, kliniğimiz ile iletişime geçebilir ve hızlıca muayene süreci hakkında bilgi alabilirsiniz.

Elazığ Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Diş yapımız; mine, dentin ve pulpa olmak üzere 3 farklı ana tabaka üzerinden oluşmaktadır. Dişin merkezinde yer alan doğal boşluğa da kök kanalı ismi verilmektedir. Pulpa, kök kanalındaki yumuşak dokudur. Bu doku, dişi besleyen kan damarı ve sinirler bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Kanal tedavisi, endodonti tedavisi olarak da bilinen bir tedavi yöntemidir. Dişin hasarlı ya da enfekte olmuş olan özünün çıkarılarak, dezenfekte yapılması ve tekrardan dolgu ile kapatılması anlamına gelmektedir. Bu işlemlerin bütününe kanal tedavisi uygulaması denmektedir. Elazığ kanal tedavisi, çürük ya da travmalar sonucunda diş kökünün etkilenmesi gibi durumlarda uygulanmaktadır. Buradaki amaç diş kaybını önlemek ve dişin fonksiyonlarını geriye getirebilmektir. Etkili ve işe yarayan tedavilerden birisidir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Elazığ kanal tedavisi, en çok merak edilen konulardan birisidir. Ağız ve diş sağlığı alanında sıklıkla kullanılan ve ismi sıklıkla geçen bir terimdir. Bu sebepten dolayı da insanlar araştırmaya meyilli bir durumdadır. Kanal tedavisi ile birlikte enfekte olmuş olan ya da çürümüş dişleri onararak kurtarmak için kullanılmaktadır. Bununla birlikte Elazığ kanal tedavisi, dişin sert dokusunda yer almış olan kök kanalında doğal boşluk içerisinde yumuşak doku olan pulpa yer almaktadır. Pulpa ile birlikte diş siniri çıkarılır ve dişin içi temizlenmektedir. Temizlenme aşamasında dezenfekte gibi adımlar uygulanır. Sonrasında ise diş temizlenmesi ve dezenfekte sonrasında açılan boşluk dolgu ile birlikte doldurulmaktadır. Bu süreç, kanal tedavisinde kullanılan yöntemlerin kısa bir tanımlamasıdır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi süreci, genel olarak kişinin dişindeki kök sayısı gibi birçok farklı temel konuya göre değişkenlik göstermektedir. Bazı durumlarda enfeksiyon temizleme gibi alanlarda ek işlemler gerekebilmektedir. Bu sebepten dolayı da Elazığ kanal tedavisi için kesin bir süreç tanımlamak, doğru bir sonuç olmayacaktır. Ortalama bir süreç zarfı söylemek gerekirse genel olarak 30 ila 90 dakika arasında sürebilmektedir. Az önce de bahsettiğim gibi bu durum tamamen diş köklerinin yapısı, dişlerin enfeksiyon temizlenmesi, ek işlemler gibi durumlara göre farklılıklar göstermektedir.

Başarısız Kanal Tedavisini Nasıl Anlarız?

Elazığ kanal tedavisi yöntemi, yaklaşık 1 hafta gibi süreç zarfında alışkanlık sağlamaktadır. Fakat uzun zaman sonrasında dokunma ev basınç gibi durumlarda rahatsızlık hissi, acıma, sızlama gibi durumlar varsa, kanal tedavisinde bir problem olabilmektedir. Bu tür durumlarda ilgili hekiminize başvurmanız ve hemen muayene olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu şekilde daha fazla acı hissetmeniz sağlanacaktır.

Elazığ Diş Hekimi Hilal Eroğlu’nun uyguladığı diş tedavilerine ait görsellere İnstagram adresinden ulaşabilirsiniz.

Kanal tedavisi, zarar görmüş olan dişin iç kısmının tamamen çıkartılarak temizlenmesini ve yeniden doldurularak kapatılma sürecini kapsayan bir tedavi yöntemidir.

Kanal tedavisi, lokal anestezi ile birlikte uygulanan bir yöntem türüdür. Yani bu süreçte dişiniz uyuşturulmaktadır. Bu sebepten dolayı herhangi bir acı, ağrı ya da sızlama hissetmezsiniz.

Kanal tedavisi diğer işlemlere göre daha hafif ve hassasiyeti az olan bir tedavi yöntemidir. İlk gün katı yemekler yerine çorba gibi sıvı içeçeklerle beslenmenizi tavsiye etmekteyiz. Diğer günler diş yapınız hızlı bir şekilde alışacaktır.