Diş Teli Hakkında Merak Edilenler

Diş Teli Hakkında Merak Edilenler

Diş teli, dünya üzerinde en çok tercih edilen alternatif olarak uygulanan diş estetiği tedavilerinden birisidir. Günümüzde diş tedavisi ile alakalı merak edilen onlarca farklı soru yer almaktadır. Bu blog içeriğimizde sizlerle birlikte bu konulara değinmek ve merak edilenleri cevaplamak istiyoruz. Bu sayede sizlerde diş teli ile alakalı kafanızdaki soru işaretlerini atmış olacaksınızdır.

Diş Teli Nedir?

Dişler arasında yer alan çarpıklık ya da boşluk durumlarında, diş etleri ile alakalı problemler olduğunda diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Halk arasında dişlerin yamuk olması olarak tabir edilen durumlarda, diş teli tedavisi gerekmektedir. Diş teli uygulaması ortodonti tedavileri altında uygulanmaktadır. Dişlerinizde yer alan yamukluk ya da çarpıklık durumları, çene yapınızı da olumsuz olarak etkilemektedir. Günümüzde bu tür sorun yaşayan birçok hastanın, çene şekillerinde bozukluklar olduğunu görebilmekteyiz. Bu en olası durumlardan birisidir.

Diş Teli Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Diş teli, ağız ve diş sağlığı alanında en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Peki diş teli hangi durumlarda kullanılıyor? Bu soru genel olarak en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Diş teli tedavisi; diş ile çene ekleminde yer alan düzensizliklerde, diş çapraşıklıklarının giderilmesi konusunda, dişlerin arasında oluşan boşlukların giderilmesinde, gülüş tasarımı uygulatmak isteyen kişilere ve farklı diş tedavilerinin uygulanabilmesi adına çene yapısının düzenlenmesinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş teli kullandıktan hemen sonra ortaya çıkan harika yapıdaki dişler, kişilerin son derece hoşuna gitmektedir. Eski görünümlerinden eser kalmamaktadır.

Bu konuda Elazığ diş teli fiyatları olarak en uygun ücretler ile birlikte hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. Hemen gerekli iletişim butonuna tıklayabilir ve kolaylıkla gerekli iletişimini bizlerle kurabilirsiniz. Bu konuda en güncel bilgileri sizlere Elazığ diş kliniği olarak sizlere aktaracağız.

Diş Teli Tedavisi
Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Hangi Yaşlarda Uygulanır?

Diş teli konusunda genel olarak tereddüt edilen konulardan birisi yaş konusudur. Bu alanda diş teli kaç yaşında takılır sorusunu sıklıkla hastalarımızdan duyabilmekteyiz. Ağız, dudak, diş gibi yapılarımıza bağlı olarak bu alanda ortodontik tedavi süreçleri 7 yaşına kadar beklenmektedir. Genel olarak karşılaşılan bozukluk durumlarına göre çocuklarda 7 yaşına kadar bekleme süreci uygulanmaktadır. Gerekli yaşa gelindiğinde ise tedavi uygulamaları başlatılmaktadır.

Eğer uygulanacak olan tedavide bütün dişlerin çıkarılması gerekiyorsa, yaş seviyesi biraz daha yukarı çıkmaktadır. Bu tür bir tedavi durumlarında önerilen yaş seviyeleri 11 – 12 olmaktadır. Genel olarak alt yaş seviyelerini sizlere aktardım. Üst yaş olarak ise herhangi bir yaş durumu söylemek doğru olmayacaktır. En doğru karar muayene olarak hangi tedavinin uygulanıp uygulanamayacağıdır.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş teli tedavisi, yöntem olarak zorlu süreçleri kapsayan tedavilerden birisidir. Bu sebepten dolayı uygulanan tedavi sonrasında bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü dişlerinize yerleştirilecek olan telin, hassas olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde uygulanan tedavi sürecinde bazı problemler sizleri karşılayabilir.

Peki diş teli takılıyken nelere dikkat edilmelidir? Kısaca bu soruya maddeler halinde cevap vermek ve sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

  • Ağız ve diş bakımı hijyeninize çok daha fazla önem vermeniz gerekmektedir.
  • Asitli, sert, yapışkan türündeki yiyeceklerden kaçınmanız gerekmektedir.
  • Sert ve katı yiyecekleri çok fazla ısırarak, zorlayarak yememeniz gerekmektedir.
  • Spor esnasında diş teli ve braketleri koruyabilmek adına ağız için koruyucu aparey takmanız gerekmektedir.
  • Fıstık, badem, fındık gibi sert kuruyemişler olduğu gibi yenmelidir. Küçük parçalara bölünerek yenmesi daha sağlıklı bir adım olacaktır.
  • Yemek yeme esnasında sağ ve solu eşit taraflı kullanmanız önemli bir konudur.

Burada yer alan maddelere göz attığımızda, diş teli taktıktan hemen sonraki süreçte dikkat edilmesi gereken maddeleri sizlere aktarmaktayız. Eğer böyle bir durum ile karşılaştığınız takdirde, listede yer alan maddeleri okumanızı tavsiye etmekteyim.

Diş Teli Nasıl Fırçalanır?

Diş telinin fırçalanmasını eminim sizler de merak etmişsinizdir. Genel olarak dişimizde bir tel olduğunu düşünürsek, fırçalama konusu gerçekten de biraz farklı bir durum olarak hayal edilmektedir. Öncelikle dişlerin fırçalandığını söylemem gerekiyor. Bu noktada tercih edeceğiniz diş fırçası kesinlikle ufak başlıklı ve yumuşak olması gerekmektedir. Fırçanın sert kısımlarını braketlere değdirmemeniz de en önemli hususlardan birisidir. Günde 2-3 kez fırçalanması, en sağlıklı yollardan birisidir.

Kliniğimiz olarak Elazığ diş teli tedavisi sürecini, hastalarımızı en iyi şekilde takip ederek ilerleme kat etmekteyiz. Bu noktada hem bizlere hem de hastalarımıza düşen birçok görev yer alıyor. Çünkü diş teli tedavisi normal şartlar altında, diğer tedavi yöntemlerine göre daha zorlu ve uzun bir süreçtir. Bu sebepten dolayı sürecin doğru ve sağlıklı olabilmesi adına, dikkatli olmanız gerekmektedir. Kliniğimiz olarak diş teli fiyatları 2022 olarak en güncel fiyatlar üzerinden tedavilerimizi uygulamaktayız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.