Hamilelikte Diş Ağrısı Olur Mu? Tedavisi Nedir?

Hamilelikte Diş Ağrısı Olur Mu? Tedavisi Nedir?

Hamilelik döneminde kadınlar çok fazla hassas olabiliyor. Hormonal bozukluklardan dolayı meydana gelen hastalıklara karşı dirençsiz duruma düşebilirler. Özellikle diş hastalıkları konusunda. Bu dönem ağız ve diş sağlığına son derece dikkat edilmesi gerekiyor. Hamilelikte diş ağrısı olurmu? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, bizi takip etmeye devam edin.

Hamilelik Döneminde Diş Ağrısı Olur Mu?

Kadınların hamilelik dönemlerinde hem fiziksel hem de duygusal değişiklikler meydana gelir. Diş ağrısıda bu etkenlerden biridir. Mide bulantısı, kusma gibi hamilelik belirtileri ağızdaki asit miktarını artırır. Bu da doğal olarak diş ağrısına sebep olur. Hamilelikte diş ağrısının belli bir zaman aralığı olmaz. Herhangi bir dönemde bu problemi yaşayabilirsiniz. Belki de hiç ortaya çıkmayabilir. Kişinin durumuna göre değişir. Genellikle 3. ve 6. aylarda ortaya çıkıyor. Eğer diş ağrınızın ciddi olduğunu düşünüyorsanız mutlaka tedavi ettirmelisiniz. 

Hamilelikte diş ağrısı olur mu? sorusunun cevabını bu şekilde açıklayabiliriz. Ayrıca sitemizde yer alan Elazığ diş beyazlatma tedavi sayfasına da göz atabilirsiniz.

Hamilelikte Diş Ağrısı
Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik döneminde diş ağrısına neden olan etkenler birisi çürüklerdir. Diş bakımına yeterli ilgi gösterilmezse dişler, kolay bir şekilde çürüyebilir. Bu dönemde çok fazla şeker ve karbonhidrat tüketimi çok fazla olur. İkisi de diş sağlığı için büyük tehdittir.

Kalsiyum, yeterli ölçüde alınmazsa, diş ağrısını ortaya çıkabilir. Diş bölgesindeki aşınmadan dolayı ağrı yaşanabilir. Ağızda oluşan tartar ve plaklar, sadece ağrıya değil, iltihaplanma ve şişmeye de yol açar.

Kadınlar daha çok hamilelikte diş ağrısı bebeğe zarar verirmi sorusunun cevabını merak ediyorlar. Diş ağrısı hem kadın hem de bebeğin sağlığını olumsuz şekilde etkiler. Hamilelikte diş ağrısı ile ilgili herşeyi öğrenmeniz gerekiyor. Bu yüzden diş hekiminde mutlaka kontrol yaptırmalı ve hamilelik döneminde yapılması gerekenleri uygulamalısınız. 

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde diş ağrısı tedavisi, hamileliğin dönemi ve ağrının etkisine göre değişiklik gösterir. Diş ağrısının yöntemleri oldukça pratik. 

Bunun için yapmanız gerekenler: 

  • Günde en az 1 kez tuzlu suyla ağrıyan bölgeye doğru gargara yapmalısınız. Basit bir yöntem gibi görünse de oldukça etkilidir.
  • Ağrıyan bölgeye günde 2 kez 5 dakika buz tutmanız gerekiyor. Buz ağrıyan yeri uyuşturarak acınızı azaltır.
  • Düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalamalısınız. Bunun dışında diş ipi ve antiseptik ağız bakım suyu kullanmanızı öneriyoruz.

Diş hastalıkları konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız sitemizi takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda Elazığ kanal tedavisi sayfamıza da göz atmanızı tavsiye etmekteyiz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.