Diş Gıcırdatma Neden Olur? Diş Gıcırdatma Aparatı

Diş Gıcırdatma Neden Olur? Diş Gıcırdatma Aparatı

Diş sağlığı açısından önemli bir konu olan diş gıcırdatma insanlar için ciddi bir problemdir. Dişlerin hasar görmesine hatta kırılmasına sebep olabilir. Diş gıcırdatma neden olur, Diş neden gıcırdar, Birlikte inceleyelim.

Dişlerimiz Neden Gıcırdar? 

Stres, anksiyete, depresyon gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bunun dışında, demans, parkinson, reflü ve epilepsi gibi hastalıklarda diş gıcırdatma meydana gelebilir.

Uyku sırasında, ağzı açık uyuyanlarda sık görülen bir hastalıktır. Diş gıcırdatması yaşayan kişilerde diş sıkma durumu diğer kişilere göre 2 kat daha fazladır. Çene ve boyunda ağrı oluştuktan sonra fark edilir. Dişlere eğer fazla baskı uygulanırsa diş minesine zarar verir. Hatta dişlerin düşmesine sebep olabilir.

Ayrıca bkz: Elazığ Diş Eti Hastalıkları tedavi yöntemimiz ile birlikte, diş ve diş eti sorunlarınızı çözmekteyiz.

Diş Gıcırdatma Neden Olur?

Diş gıcırdatma, birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Sigara, alkol, kahve kullanımı, uyku apnesi, stres, horlama ve ilaç kullanımı bu sorunu tetikleyen unsurlardır. Bunun için stresli ortamdan uzak durmanız ve kendinizi mutlu edecek şeyleri yapmalısınız. Ayrıca sigara ve alkol tüketimini azaltmanız gerekiyor. Eğer dişinizdeki gıcırdatma devam ediyorsa vakit kaybetmeden diş hekimine başvurmalısınız. Size gerekli tedavileri uygulayarak dişte oluşan problemleri ortadan kaldıracaktır.

Diş Gıcırdatma Aparatı

Diş gıcırdatma aparatı, ‘’Gece Plağı’’ olarak da bilinir. Diş gıcırdatma sorunundan dolayı şikayet edenler kullanabilir. Uyku sırasında diş gıcırdatma sorunu, dişlerde aşınma ve kırılmayı engellemek için tasarlandı. Diş gıcırdatma aparatını kullanmak için ilk önce diş hekimine başvurmanız gerekiyor. Sizin ağız ve çene yapınıza uygun bir aparat geliştirecektir. Gece yatarken bu aparatı düzenli olarak takmanız gerekiyor. Uyku sırasında diş gıcırdatma ve çene sıkılmasını önüne geçecek. Bu sayede çene yapısının bozulması engellenmiş olacak ve dişlerinizi korumuş olacaksınız. Diş hekimi tavsiyesiyle alınmaya aparatlar, dişlerdeki gıcırdatmayı artırdığı gibi diğer diş problemlerinin ortaya çıkmasına da yol açar.

Uykuda Diş Gıcırdatma Neden Olur?

Uykuda diş gıcırdatma sorunu, kişinin isteyerek yapmadığı, bilinçsiz bir şekilde ortaya çıkan bir diş problemidir. Daha çok uyku apnesiyle birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak bilinir. Uyku sırasında oluşan diş gıcırdatmaları, çene, baş, kulak, boyun ve sırt bölgesinde ağrılara neden olur. 

Psikolojik ve nörolojik hastalıklar, stres, anksiyete, sigara ve alkol kullanımı diş gıcırdatmasını etkiler. İnsanlardaki yaş durumu da etkileyen faktörler arasındadır. Çocuklarda diş gıcırdatması daha sık ortaya çıkar. Yetişkinlerde bu diş problemine yakalanma oranı daha az olur.

Ayrıca bkz: Sitemizde yer alan Elazığ Ortodontik tedavi hizmetimize de göz atmanızı tavsiye etmekteyiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.