Çene Ağrısı Neden Olur? Çözüm Yolları Nelerdir?

Çene Ağrısı Neden Olur? Çözüm Yolları Nelerdir?

İnsanlarda sık görülen problemlerden biri olan çene ağrısı yüz bölgesindeki yere göre değişiklik gösterir. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Çene ağrısı, çok fazla önemsenmiyor. Ancak ciddi hastalıkların habercisi olabilir. İnsan hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen çene ağrısı nedir? Gelin hep birlikte inceleyelim. 

Çene Ağrısı Neden Olur?

Bu hastalığı sık yaşayanlar Çene ağrısı neden olur. sorusunun cevabını merak ediyorlar. Çene ağrısı, yemek sırasında çiğneme ve yutma davranışı gerçekleştiği zaman ortaya çıkar. Birçok etken çene ağrısına neden olabilir. 

Hamilelik dönemindeki kadınlarda yaşanabilen bir durumdur. Diş gıcırdatma sorunu yaşayan hastalarda sık görülür. Migren ağrısı olan insanlarda ortaya çıkabilir. Diş ve diş eti problemi, kemik dokusu ve kulak yapısına kadar birçok etken çene ağrısına neden olur.

Beslenmeyi olumsuz şekilde etkiler. Yemek yediğinizde ihtiyacınız olan besinleri alamayabilirsiniz. Ağrının şiddetine göre değişir. Çene ağrınız geçmediyse hemen diş hekiminize başvurmalısınız. Çünkü onların ilgi alanına giriyor. Bir an önce hangi sebepten dolayı olduğu tespit edilip, tedavinin başlaması gerekir.

Aynı zamanda sitemizde yer alan Elazığ implant fiyatları ile ilgili tedavimize de göz atabilirsiniz.

Çene Ağrısı
Çene Ağrısı

Çene Eklemi Ağrısı

Çene eklemi ağrısı, insanların hayatını olumsuz biçimde etkileyecek belirtileri vardır. Bu belirtiler şu şekilde açıklayabiliriz:

 1. Baş dönmesi
 2. Yüzde oluşan şişlik
 3. Ateş
 4. Eklem ve kas ağrısı
 5. Diş gıcırdatma
 6. Vücutta oluşan bölge ağrıları
 7. Kulakta ağrı hissetme ve çınlama
 8. Çiğneme sırasında ağrı oluşması
 9. Çene kitlenmesi
 10. Stres
 11. Görme Kaybı
 12. Diş ve çene yapısında bozulmalar
 13. Eklem iltihabı

İnsanlar, yukarıda yazılan belirtilere göre vücudunun farklı bölgelerinde ağrılar hissedebilir. Ancak bu belirtiler başka hastalıkların belirtisi de olabilir. Emin olmak için bir sağlık merkezine başvurulması ve gerekli kontrollerin yapılması gerekir.

Çene Ağrısı Nasıl Geçer?

Çene ağrısının geçmesi için bir diş hekimine başvurulmalıdır. Gerekli tedavi yöntemini belirleyip çene ağrısını kalıcı olarak yok edecektir. Ayrıca evde ağrıyı hafifletecek bazı uygulamalarda mevcuttur. Çene ağrısı tedavisinde 1 tane yönte  yoktur. Birden fazla yöntemi bulunur. Ağrının evresine göre yöntemler seçilir.

Çenede ağrıya bölge ısıtılmış ya da buz kalıplarına sarılmış bir havlu koyarak ağrılarınızı geçirebilirsiniz. İki yöntemde uygulanabilir tercih sizin. Bunun dışında ağrıyan bölgeye masaj yaparak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı çene ağrısı için iyi bir çözüm olabilir. Sinüzitten dolayı ağrı oluşuyorsa burun spreyi kullanmanızı öneririm. Diş gıcırdatma aparatı kullanmak çene ağrısına iyi gelir. Çene ağrısı nasıl geçer sorusunu yukarıda yazıldığı gibi açıklayabiliriz.

Diş tedavileri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız Elazığ diş hekimi sitesiniz ziyaret etmeyi unutmayınız. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.