Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Ağız ve diş hijyenine yeteri kadar önem verilmezse her türlü problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan birisi de diş eti iltihabıdır. Bu hastalık eğer hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ciddi hastalıklara sebep olabilir. Diş eti iltihabı neden olur? gibi sorularımızın cevaplarına hızlıca geçiş yapabiliriz.

Diş Eti İltihabı Nedir? 

Diş eti iltihabı, diş etlerinde tahrişe, şişmeye ve kızarıklığı neden olan bir hastalıktır. 

Bu hastalık ağız içi bakımına yeterli derecede önem verilmemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. İltihap oluşumuna rağmen hala ağız bakımına önem verilmezse hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Bu da ağızdaki diş kayıplarına neden olur. 

Sadece dişlerde değil vücudun diğer organlarına da zarar verebilir. 

Diş eti iltihabı olanlar yemek yerken çok zorlanırlar. Özellikle yemeği çiğnerken, hatta konuşurken bile acıyı sonuna kadar hissederler. Aynı zamanda Elazığ diş hekimi olarak sitemize göz atmayı unutmayın.

Diş Eti İltihabı
Diş Eti İltihabı

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş eti iltihabı için dişlerin son derece iyi temizlenmesi gerekir. Günde 2 kez fırçalanması, diş ipi kullanılması ve ağız bakım suyu ile düzenli şekilde gargara yapmaları gerekir. Tuzlu su ile gargara yaparak dişlerden oluşan iltihaplanmayı engelleyebilirsiniz. Bakıldığı zaman basit görünse de oldukça etkileyicidir.

Bunlar yapıldığı sürece diş eti eski, pembe rengine geri dönecek ve iltihaba neden olan ağrılar geçecektir. Fırçalardaki iplikler zaman içerisinde bozulup sertleştiği için temizleme işlemini tam yapamayacaktır. Ayrıca sert fırçalar diş etine daha çok zarar verir. Bu yüzden 2 ayda bir diş fırçanızı değiştirmeniz gerekiyor. Mutlaka yıllık diş kontrolünü de yaptırmalısınız. Dişlerinizdeki değişiklikler görmek ve olumsuz durumlarda erken müdahale etmek için oldukça önemli. 

Geçmeyen Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı, hastalığın ortaya çıkma sebebi ve hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Buna göre, antibiyotik kullanımı, diş temizliği veya diş ameliyatı önerilir. Diş eti iltihabının oluşması için tek bir sebep gerekmiyor. Birden fazla sebebi vardır. Sigara ve alkol kullanımı, hamilelik, diyabet hastalığı gibi faktörler bu hastalığı tetikleyebilir. Bunun üzerine diş eti iltihabını etkileyen bir takım belirtiler ortaya çıkar.

Bu belirtiler:

  • Diş etlerinde kızarıklık ve şişlikler meydana gelir.
  • Beyaz renkli iltihaplar oluşur.
  • Diş eti bölgesine kanamalar olur.
  • Diş eti çekilmesi.
  • Dişlerde sallanma ve düşmeler olur
  • Konuşma ve çiğneme esnasında ağrı hissedersiniz
  • Sıcak ve soğuk besinlere karşı hassasiyet
  • Ağız kokusu

Bu içeriğimizde diş eti iltihabı ile ilgili bilgileri paylaşmaktayız. Umarım faydalı bir blog içeriği olmuştur. Sitemizde yer alan Elazığ diş estetiği içeriğimize de göz atmayı unutmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.