Diş İmplant Tedavisi

Günümüzde adını çok sık duyduğumuz bir çaredir. Vidalı diş olarak adlandırılan diş implantları ise geleneksel köprü ve protezlere göre mükemmel konuşma ve çiğneme fonksiyonlarına sahip olduğu için doğal dişe en yakın tedavi yöntemidir. Dental implant yöntemleri yüzünüze doğal bir görünüm kazandırır.

Diş implantı Elazığ kısaca, eksik bir dişin fonksiyon ve estetiğini sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemeden yapılmış yapay diş köküdür.

 

Farklı implant türleri var mıdır?

Evet. Diş implantı Elazığ bir dizi kullanımdan sonra çeşitli tipte implantlar üretildi. Ancak günümüzde en popüler implant türü “vidalı” olandır.

 

Her hastaya diş implantı yapılabilir mi?

Öncelikle diş kontrolü şarttır. Çünkü implant vidası belli bir kalınlık ve genişliğe sahip bir yapıdır. Bu nedenle implant yapılması planlanan bölgedeki çene kemiğinin bu implant vidasına uygun bir yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir. Mevcut kemik kalitesi de implantların başarısını etkileyen bir faktördür. Ek olarak, tedaviden önce ve implant ağızda olduğu sürece diş etlerinin mükemmel şekilde sağlıklı olması gerekir. Hastanın genel sağlığı iyi olduğu sürece implant kullanımını yasaklayan bir üst yaş sınırı yoktur ancak kemik gelişimi henüz tamamlanmamış çok genç hastalarda implant kullanılması istenmeyebilir.

 

Diş implantı Elazığ muayenesi sırasında ne olur?

Bunun en doğru yolu implant yerleştirme, protez yapımı ve düzenli diş eti bakımı yapan bir uzman tarafından muayene edilerek hastanın tedaviye uygun olup olmadığı belirlenmektedir. Bu test genel sağlığınız hakkında bilgi toplar ve sizden bazı testler yapmanızı isteyebilir. Bu aşamada çeşitli röntgen ve ağız modellerinin yapılması gerekebilir.

 

Diş implantı Elazığ yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Çokca merak edilen konuların başında gelir Bölgeye göre uygun anestezi yapıldığında ağrı olmayacaktır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Birçok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vakalar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

 

Implantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?

Hayır. Implantların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir.

Protez implanta nasıl takılır?

Bu soru diş hekiminin mesleki değerlendirmesi sonucunda belirlenir. Vakanın niteliğine göre implant üzerine yapılan farklı protez türleri vardır. Yani duruma göre hareketli veya sabit protezler yapılabilir. Her iki planın da avantajları ve dezavantajları vardır ve doktorunuz tedaviye başlamadan önce hangi planın sizin için uygun olduğunu açıklayacaktır.

 

Elazığ Diş İmplant tedavisi için hemen şimdi randevu oluşturun!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.