Diş Lekesi Nasıl Temizlenir? Yöntemleri Nelerdir?

Diş Lekesi Nasıl Temizlenir? Yöntemleri Nelerdir?

Dişlerde zaman içerisinde lekelenmeler meydana gelir. Bu durum insanlarda bir olumsuzluk yaratabilir. Özellikle gülümsemek istedikleri zamanlarda. Diş lekesi yüzünden insanların ağzını açamadığı durumlar da olabilir. Diş lekesi neden olur?

Diş lekesi nasıl geçer? Bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Diş Lekesi Nedir?

Genellikle yiyeceklerden dolayı meydana gelen bir lekedir. Ciddi bir hastalık değildir. Geçicidir. Ancak dişlere düzenli bir şekilde bakım yapılmazsa lekeler hiç çıkmayabilir. Yaşlılığın belirtisi olarak da bilinir. Dişler zaman geçtikçe beyaz rengini kaybeder, sarı ile turuncu arasında bir renge dönüşür. 

Diş lekesi, çürükle karıştırılabiliyor. Diş bölgesinde bulunan lekeler çürüğe benzeyebilir. Ancak bununla bir ilgisi yoktur. Lekelerin genellikle sarımsı bir görüntüsü vardır. Bazı durumlarda siyah ve kahverengi renkte de olabiliyorlar. Eğer emin değilseniz bir diş hekimine gidip kontrol ettirmelisiniz. 

Ayrıca bkz: Daha sağlıklı dişlere sahip olmak istemez misiniz? Hemen Elazığ en iyi diş kliniği olarak bizlere iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsinzi.

Diş Lekesi Oluşmasına Yol Açan Yiyecekler

Diş lekesinin birden fazla nedeni vardır. En başta sigara, çay ve alkol dişlerdeki lekeleri tetikleyen unsurlardır. Sert uçlu diş fırçası ve yanlış diş macunu kullanımı da nedenlerinden biridir. Bunların dışında kullanılmış olan ilaçlar, flor seviyesi yüksek su içilmesi, zararlı yiyecek ve içecek tüketimi, ağız ve diş sağlığına gerekli önem verilmemesi gibi etkenler diş lekesine yol açar. Bunu önlemek için diş hekiminizin önermiş olduğu diş macunu, fırça ve verdiği ilaçları aksatmadan kullanmalısınız. Diş lekesi temizleme yöntemleri için bizi takip etmeye devam edin.

Diş Lekesi Temizleme Yöntemleri

Dişlerde çeşitli sebeplerden dolayı insanları rahatsız eden lekeler ortaya çıkar. Bu lekeler insanların hayatını olumsuz etkileyebilir. Kendilerini mutsuz hissedebilirler. Konuşmaz, hatta ağızlarını dahi açmak istemezler. Bu durumdan kurtulmak için pratik diş lekesi temizleme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir:

  • Karbonat kullanarak diş lekelerinden kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken şey bir diş fırçasına yeterli oranda karbonat ekleyip dişlerinizi fırçalamak olacaktır. İsterseniz karbonatın yanına sirke ve limondan yapılmış bir karışım ekleyerek de lekeleri temizleyebilirsiniz. Haftada en az 2 kez denemeniz gerekir.

  • Bir başka yöntem ise beyazlatma jelleri. İçlerinde hidrojen peroksit bulundurduğu için diş lekelerini kolayca temizlerler. Aynı zamanda dişleri  beyazlatır.

  • Diş fırçasına ekleyeceğiniz tuz da diş lekelerinin çıkmasına yardımcı olur. Tuzun içerisindeki mineraller diş lekelerini kolayca temizler ve doğal rengine dönmesini sağlar.

Aynı zamanda Elazığ zirkonyum kaplama tedavisi ile birlikte çok daha güzel ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.