Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer? Neden Olur?

Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer? Neden Olur?

Günümüzde birçok zaman ağız ve diş sağlığı ile birlikte farklı problemler yaşayabiliyoruz. Birçok kişi diş konusunda hassasiyet konusuna önem vermektedir. Çünkü dişlerimizin hassas olması ve aşırı duyarlı bir şekilde hissettirmesi, en rahatsız ettirici durumlardan birisidir. Bu blog içeriğimizde sizlerle birlikte diş hassasiyeti konusuna değineceğiz. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olacaktır.

Diş Hassasiyeti Nedir?

Dentin  aşırı duyarlı olması ya da dişlerin kök hassasiyeti olarak bilinen ve en kötü rahatsızlıklardan birisidir. Soğuk, sıcak, tatlı gibi yiyecek ve içecek tükettiğinizde bu tür hassasiyet durumlarını yaşayabilirsiniz. Tabi diş hassasiyeti sadece bir şey yerken değil nefes alırken, soğuk hava gibi farklı durumlarda da sizleri rahatsız edecektir. Diş hassasiyeti genel olarak dişlerimizde lokal, keskin ve kısa süreli diş ağrıları olarak da tanımlayabildiğimiz bir durumdur.

Diş Hassasiyeti Neden Olur?

Hastalarımızdan gelen en popüler soru tiplerinden birisi “diş hassasiyeti neden olur” konusudur. Tabi bu noktada genel olarak birçok hassasiyet sebebine konumuzda yer vermek mümkündür. Baktığımızda; dişleri sert fırçalama, kürdan, sert kıl yapısına sahip olan diş fırçası, aşındırıcı özellikli diş macunu, asidik olan bir gıda kullanımı gibi birçok farklı sebep yer almaktadır. Mine dokusunun altında yer alan doku dişin sinirinin uzantıları bulunmaktadır. Tüm hassasiyet bu uzantılarda hissedilmektedir.

Kliniğimizde uygulanan diş tedavilerine ait görsellere İnstagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz.

Diş Hassasiyeti
Diş Hassasiyeti

Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer?

Peki gelelim diş hassasiyeti nasıl geçer? sorusunu cevaplamaya. Öncelikle bu noktada Elazığ diş eti hastalıkları uzmanı DT. Hilal Kizirgil Eroğlu’ya danışmanızı tavsiye etmekteyiz. Şimdi dilerseniz diş hassasiyetini nasıl geçirebileceğimize kısaca bir göz atalım.

1 | Dişlerinizi sert fırçalamayın: Diş hassasiyeti konusunun en başlıca nedenlerinden birisi dişleri sert bir şekilde fırçalamaktır. Aynı zamanda sert başlıklı bir diş fırçası da olabilir. Dişlerinizin koruyucu katmanlarını aşındırabilir ve diş sinirlerinize giden mikroskobik ve içi boş tüpleri ortaya çıkarabilirsiniz. Bu durum hassasiyet için başlıca sebeplerden birisidir.

2 | Diş macunlarınıza dikkat edin: Birçok farklı üretici günümüzde diş macunu üretmektedir. Bazı firmalar maalesef dişlerin daha beyaz olabilmesi için kimyasal madde eklemelerini biraz abartmaktadır. Bu durum maalesef hem sağlığınız için hem de diş hassasiyeti için önemli bir konudur.

3 | Asitli yiyeceklerden bir müddet uzak durun: Asitli olan yiyecek ya da içecek türleri maalesef dişlerinizin aşınmasına yol açabilir. Domates sosu, limon, turşu gibi yiyecekler bunların en başında gelmektedir. Bu yiyeceklerden kaçınarak bir müddet diş hassasiyetinizi kesebilir ya da azaltabilirsiniz.

4 | Gargara ürünlerini bir müddet kullanmayın: Evimizde birçok kişinin gargara ürünü olduğunu tahmin etmekteyim. Hem diş etlerimiz için hem de dişlerimiz için faydalı ürünlerden birisidir. Fakat dentinizin açıkta olduğunu düşünürsek maalesef hassasiyeti ön plana çıkarabilir. Bu yüzden bir müddet uzak durmanızı ve hemen bir doktora başvurmanızı tavsiye etmekteyiz.

5 | Yoğun plak oluşumu: Diş ipi kullanmanın en büyük faydalarından birisi plak oluşumunu temizlemektedir. Öncelikle yemek sonrasında aşırı plak oluşumu gerçekleşmektedir. Bu durum da diş minesinin aşınmasına neden olabilir. Dişlerinizde oluşan yoğun plak temizliği ile birlikte bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

6 | Diş ameliyatı: Bazı hassasiyet durumlarında maalesef her ne kadar bireysel olarak müdahale edilse de işe yaramayacaktır. Bu tür durumlarda hemen bir doktora başvurmanız en önemli adımlardan birisidir. Elazığ diş kliniği olarak hizmet veren DT. Hilal Kizirgil Eroğlu bu konuda en iyi isimlerden birisidir. Hemen kliniğimize başvurabilir ve gerekli adımların uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.