İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığımız hepimiz için en önemli konulardan birisidir. Şuan günümüzde en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi implant tedavisidir. Doğal bir diş kökü formu ile birlikte ön plana çıkan implantlar, yapay diş olarak alanında en iyi yöntemdir. Bu içeriğimizde sizlerle birlikte implant çeşitleri konusuna göz atacağız. İnternet üzerinde genel olarak bu konu ile alakalı birçok araştırma söz konusudur. Bizlerde Elazığ diş hekimliği olarak bu konuyu sizlerle birlikte açığa kavuşturacağız.

İmplant Nedir?

Eksik olan dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içerisine yerleştirilerek titanyumdan yapılmış olan vidalara implant ismi verilmektedir. Yerleştirilen vidaların üzerine diş protezi yerleştirilmektedir. Bu sayede de yanında yer alan dişlere herhangi bir kesme gibi müdahalede bulunulmaz. İmplant, diş kök görevi görmektedir ve bu sayede doğal bir diş gibi işlevini sürdürmektedir.

İmplant yöntemi ile birlikte kolaylıkla yemek yiyebilir, rahat bir şekilde konuşabilir ve tabi ki gülebilirsiniz. Bu konuda Elazığ implant fiyatları olarak en uygun ücretlerden tedavi yöntemlerimizi sağlamaktayız.

implant çeşitleri nelerdir
İmplant Tedavi Yöntemi

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak implant tedavisi sohbetinde birçok kişi aynı soruyu sormaktadır. Bu soru ise “implant çeşitleri nelerdir” olmaktadır. Bu içeriğimizde başlıklar halinde implant çeşitlerini paylaşmaktayız. Bu sayede aklınızda herhangi bir soru işareti vb konular varsa, giderilmiş olacaktır.

1 – Endosseöz İmplant

Endosseöz implant, bir ya da daha fazla dişin olmadığı durumlarda uygulanmış olan bir çeşittir. Endosseöz implant yönteminde vida, blade ve silindirik implantları kullanılmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan yöntemlerden birisidir.

2 – Subperiostal İmplant 

Diş kemiğinin üstünden ölçüsü alınarak hazırlanan yöntemlerden birisi Subperiostal İmplant olmaktadır. Subperiostal İmplant yönteminin en büyük avantajlarından birisi çiğnemenin şiddetini, diş kemiği yapısının tamamına eşit olarak dağıtmaktadır. Periostun altında yer alan kemiğin üzerine uygulanmaktadır.

3 – Transosseöz İmplant

Genel olarak transmandibular implant olarak da bilinmektedir. Tüm kemiğin boyunca uygulanmış olan bir implant türüdür. Bu implant türü daha çok kemik boylarında yer alan yetersizlikleri gidermek için tercih edilmektedir. Diğer implant türlerine göre biraz daha zor ve uğraştırıcı bir yapısı yer almaktadır.

4- İntramukozal İmplant

Tamamen titanyum kaplama ile birlikte oluşan bir implant çeşididir. Protezlerin retansiyonunu artırmak için uygulanmaktadır. Her ne kadar fazla tercih edilmese dahi, titanyum olması nedeniyle dikkat çeken bir implant çeşidi olduğunu söylemek mümkündür.

5 – Endodontik İmplant

Günümüzde genel olarak endodontik stabilizatörler olarak da bilinmektedir. Bu tedavi yönteminde genel olarak çok zayıf olan diş yapılarının sabitleştirilmesi yani daha sağlam hale gelmesi için kullanılmaktadır. Endodontik implant ile birlikte çok daha güçlü bir altyapı oluşturmak mümkün hale gelmektedir.

Bu blog içeriğimizde implant çeşitleri nelerdir sorusunu ele almaktayız. Aklınıza konular ile alakalı bir soru işareti düşerse, kliniğimiz ile birlikte iletişime geçmeyi unutmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.