Ortodontik Problemler Nasıl Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodontik Problemler Nasıl Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir? sorularını aşağıdaki ortodontik tedavi yöntemlerini anlatan detaylı metinle cevaplandırdık.

Ortodonti; diş uyumsuzluklarının ve çarpık diş uyumlarının teşhis edilmesi, kontrol altına alınması ve bu durumun önlenmesi ve tedavi edilmesi için diş hekimliğinin bir uzmanlık alanıdır. Ortodontide alt çene ön dişleri ve alt çene gibi hastalıklarda tedavi yöntemi belirlenirken hastanın yaşı dikkate alınır. Eğer hasta ergenlik dönemindeyse ve çene yapısı gecikmiş ise ortodontik tekniklerle tedavi edilebilir. Hasta reşit ise iskeletsel bozuklukların tedavisi ortodonti ve cerrahi ile işbirliği içinde gerçekleştirilir. Örneğin, işlev bozukluğuna bağlı olarak. Ağızdan nefes alma gibi durumlarda çene uyumsuzluğu gözlemlenebilir. Ağızdan nefes alanlar, çenenin üst kısmı dar olduğu için V şeklinde bir çeneye sahiptir. Elazığ Ortodonti tedavisi ile birlikte alt ve üst çeneler arasındaki ilişki bozukluklarını ya da dişlerin ebatları ile çene kemiği arasında yer alan boşluk gibi problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Uzun süre biberon ve emzik kullanımı, parmak emme, tırnak yeme ve diğer kabul edilemez durum ve alışkanlıklar ortodontik sorunlara yol açabilir. Bu alışkanlıklar bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. Bu alışkanlıkların erken yaşlardan itibaren önlenmesi iskelet gelişiminin tamamlanması için önemlidir.

Yapısal olarak olması gerekenden büyük bir dile sahip olmak ya da çekilmiş bir dişe sahip olmak gibi durumlar da dişlerde boşluklara neden olabilir. Dişin tutunduğu çene yapısı küçük ve diş büyük ise dişler çeneye sığmaz ve çapraşıklık oluşur.

Er ya da geç süt dişlerinin kaybı da dişlerin çapraşık olmasına neden olabilir. Süt dişlerinin ağızdan erken düşmesi yerine kalıcı dişler ağızdaki bu boşluğa kayar. Çapraşıklık, çekilmesi gereken diş için yer olmadığı için oluşur.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Gereklidir?

Ortodontik tedavi sadece estetik problemlerin giderilmesini değil, aynı zamanda gelecekte diş eti hastalıklarının önlenmesini, çene çenesindeki bozuklukların önlenmesini, çiğneme fonksiyonunun sürdürülmesini ve konuşma bozukluğu olan kişilerde problemlerin çözülmesini amaçlar. Diş bozukluğu meydana geldiğinde ya da fark edildiğinde, mutlaka Elazığ ortodonti doktolarına muayene etmenizi tavsiye etmekteyiz.

Ağzınızdaki mevcut ortodontik probleme göre hareketli, fonksiyonel ve sabit apareylerle nasıl tedavi edileceğine siz karar verebilirsiniz. İleri aşamada olmayan basit ortodontik problemler, hastanın takıp çıkarabileceği hareketli lastik apareyler ile çözülebilir. Öncelikli ortodontik tedavi sonrasında tedavinin geri dönmesini ve bozulmasını önlemek için ek tedaviyi ihmal etmemek çok önemlidir. Bu süre zarfında çeşitli pasif çalışan cihazlar kullanılabilir. Ortodonti alanı her zaman diğer diş hekimliği bölümleriyle işbirliği içinde çalışır.

Ortodontik Problemler Nasıl Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir? soruları için verdiğğimiz bilgiler dışında; kliniğimizde uygulanan ortodontik tedavilere ait görselleri incelemek isterseniz İnstagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.