İmplant Cerrahisi Nedir?

İmplant cerrahisi nedir? sorusu implant yaptırmayı düşünen veya önerilen hastalar tarafından merak edilmektedir. İmplant tedavisi, dişlerini kaybetmiş bir hastanın çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen titanyum veya titanyum alaşımından yapılmış metal bir yapıdır. Hastalarda eksik olan dişlerin yerine koymak için kullanılırlar ve üzerlerine yapılan protezler ile yukarıda belirtilen amaçlara ulaşılmaya çalışılır. İmplant tedavisi vidalı dişlerin çene kemiğine yerleştirildiği bir prosedür uygulanır. Son yıllarda giderek daha fazla hasta implant cerrahisinden faydalanmakta ve kliniğimizin uzmanları tarafından da kullanılmaktadır.

Kimlere İmplant Cerrahisi Uygulanabilir?

İyi bir ağız hijyenine veya yeterli miktarda elde edilebilecek sağlıklı bir kemik yapısına sahip olan; implant cerrahisi için sorun teşkil edecek sistemik bir hastalığı (şeker hastalığı, ileri kemik erimesi vb.) olmayan herkes implant cerrahisi tedavi yöntemini kullanabilir. İmplant cerrahisi sağlam, konforlu ve güvenilir bir uygulamadır. İmplant yapımı protezler gerçek dişlerin yerine geçerek en doğal yapıyı oluşturur. Eksik dişler değiştirilirken sağlıklı dişlere dokunulmaz. Ayrıca implantlar diğer protezlere göre çok daha dayanıklıdır.

Özellikle eksik dişler nedeniyle sağlam diş kullanma imkanını kaybetmiş ya da kemik kaybı nedeniyle tam protezlerin ağızda sabit durmadığından şikayet eden hastalarda alternatif implant cerrahisi tedavileri ilk akla gelenlerdir. Çünkü yaşam standartlarının iyileşmesiyle yaşam süresi uzamış olan insanoğlunun yaşam beklentisi, yaşlılıkta belli bir düzeyde rahat yaşam arayışına girmiştir. Yine erken yaşta hareketli protezlere sahip olmak hiçbirimizin istediği bir şey değildir. İmplant cerrahisi bu noktada mükemmel bir tedavi seçeneği sunar.

Diş kaybının etkileri hem psikolojik hem de fizyolojiktir. İmplant cerrahisi, doğal dişlerin yerini alacak özel bir uygulama olarak, diş kayıplarından veya doğuştan diş kusurlarından kaynaklanan fizyolojik ve psikolojik sorunlara da güvenli ve sağlıklı bir çözüm sunar.

İmplant Tedavisi Her Yaşa Uygulanabilir Mi?

Evet. Sadece gençlerin kemik gelişimini tamamlaması gerekir. 16-17 yaş arası kızlarda ve 18 yaşına kadar erkeklerde gelişimin tamamlanması beklenir.

Yetişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan her yaştan insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha fazla diş kaybettikleri ve çene kemikleri eridiği için diş implant cerrahisine daha sık ihtiyaç duyarlar.

İmplant cerrahisi hakkında detaylı görüşmek için bizimle iletişime geçebilir ve diş tedavilerine ait görselleri incelemek için İnstagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.