Gülüş Tasarımı Nedir ve Hangi İşlemleri İçerir?

Gülüş Tasarımı Nedir ve Hangi İşlemleri İçerir? sorusu gülüş tasarımı tedavisi sonucu sağlıklı ve güzel gülüşlere kavuşmak isteyen hastalarımız tarafından merak edilmektedir. Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk kavramlardan biri de “gülüş tasarımı“dır. Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik olarak bozulmuş diş ve diş etlerinin hastanın yüz şekline ve ihtiyacına göre doğal ve güzel görünmesi işlemidir. Gülüş Tasarımı, birçok sürecin ortak uygulanmasıyla gerçekleştirilen disiplinler arası bir yaklaşımdır. Elazığ gülüş estetiği olarak bu alanda en iyi şekilde hizmet faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Gülüş tasarımı adımları, prosedürler ve planlamalar eşliğinde ilerlemektedir.

Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir?

Her hastanın estetik talepleri farklı olduğu için gülüş tasarımında yapılacak işlem kişiye özel olarak belirlenir. Bu prosedürlere karar verirken hastaların yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve beklentileri gibi faktörler dikkate alınır.

Gülüş estetiğinde ilk aşama olarak, mevcut boşluklar veya diş eti hastalıkları tedavi edilir ve bir diş temizleme prosedürü uygulanır. Ardından hastanın ihtiyacına göre tedavi yöntemine karar verilir. Bu işlemler genel olarak; gingivektomi adı verilen diş etlerinin estetik işlemleri, diş beyazlatma yöntemleri (bleaching), implant ve protez uygulanarak diş kusurlarının giderilmesi, porselen lamineler ve kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve ortodontik tedaviler (tel tedavisi) sayılabilir.

Gülüş Tasarımı nasıl yapılır?

Her şeyden önce hastanın estetik beklentilerini doğru anlamak ve gülüş tasarımı ihtiyaçlarını doğru değerlendirmek çok önemlidir. Daha sonra bilgisayar ortamında özel bir program kullanılarak hastanın ağız içi ve yüz görüntüleri ölçülür ve yüz şekline göre düzeltmeler hesaplanır. Tedavi sonrası ortaya çıkacak en yakın görüntü program ile birlikte hastaya sunulur ve hastanın ağzında aslına uygun oluşturulan geçici restorasyon ile görüşü alınır.

Planı tamamladıktan sonra ortodontik tedavi gerekli değilse, önce diş etlerinin rahatsızlığını ayarlayın. Diş kaybı doğrulanırsa planlı bir implant işlemi ve gerekli görülen diğer cerrahi müdahaleler yapılır. Diş beyazlatma işlemleri, cerrahi müdahalenin iyileşme süreci tamamlandıktan sonra ihtiyaç duyuldukça kullanılmaktadır. Bu aşamadan sonra dişin görsel ve biçimsel bozuklukları estetik bir kompozit dolgu ile giderilebilir. Bu yöntemin yeterli olmadığı durumlarda porselen lamine ve kaplamalar ve zirkonyum kaplamalar yardımcı olabilir. Porselen lamine uygulamalarında çok az veya hiç diş aşınması görülmez. Eğer seramik veya zirkonyum uygulaması uygun görülürse bu aşamada hastanın fikri numuneye tekrar girilerek bazı modifikasyonlar yapılabilir. Tüm bu diş eti ve diş uygulama ve testlerinde, dudak şekli ve konturu da göz önünde bulundurularak istenilen tasarım oluşturulur.

Bazen gülüş tasarımı yapılırken medikal estetik uygulamaları da kullanılmaktadır. Dudak ve yüz dermal dolgu maddeleri vb. uygulamalar ile gülümseme daha fazla vurgulanabilir. Elazığ gülüş tasarımı olarak sizlere en iyi şekilde hizmetlerimizi sunmaktayız. Her geçen gün artan ve büyüyen Elazığ diş kliniği olarak faaliyetlerimiz de artmaktadır. Size olabildiğince ‘ Gülüş Tasarımı Nedir ve Hangi İşlemleri İçerir? ‘ sorularının cevabını aktarmaya çalıştık. Daha detaylı bilgi almak ve tedaviler hakkında görüşmek için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kliniğimizde uzman doktorumuz Dt. Hilal Eroğlu tarafından uygulanan tedavilerin görsellerine İnstagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.