Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi, diş minelerinin üzerinde yer alan ve farklı sebeplerden dolayı oluşan renklendirmeleri gideren bir yöntemdir. Bu yöntem özellikle son zamanlarda sıklıkla görmüş olduğumuz ve insanların memnun kaldığı tedavilerden birisidir. Bu blog yazımızda da sizlerle birlikte bu konuya değinerek, merak edilen bazı başlıklarımızı cevaplandıracağız. 

Günümüzde hepimiz dişlerimizin beyaz olmasını ve tertemiz bir görüntüye sahip olmasını isteriz. Özellikle de gülerken dişlerimizin temizliği ve yapısı, bu alanda en önemli konulardan birisidir. Bunun için de günümüzde birçok defa diş beyazlatma için farklı yöntemler aramaktayız. Bu yöntemler arasında karbonat ve limondan tutunda birçok farklı maddeye kadar ulaşabilmekteyiz. Ağız ve diş sağlığı kliniklerinde bleaching yöntemi ile birlikte bembeyaz dişler ortaya çıkmaktadır. 

Diş beyazlatma, aynı zamanda sağlık açısından da önemli ve yaptırılması gerekilen bir işlemdir. Birçoğumuz diş fırçası ile birlikte hem sağlığımıza hem de görünüşümüze büyük bir oranda katkı sağlamaktayız. Fakat diş beyazlatma adımlarında çok daha farklı ve sağlıklı bir işlem uygulanmaktadır. Hem diş minelerinin yapısında yer alan maddeler temizleniyor hem de daha sağlıklı bir diş yapısına sahip olmuş oluyorsunuz. Bu sebepten dolayı mutlaka belirli periyotlarla dişlerinize bakım yaptırmayı tavsiye etmekteyiz.

 

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Günümüzde de sıklıkla kullanılan terimlerden biri bleaching kavramıdır. Diş beyazlatma ile alakalı nasıl yapıldığına dair birçok merak konusu yer almaktadır. Baktığımızda diş beyazlatma yöntemleri olarak kullanılan birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Özellikle ev gibi alanlarda kişisel olarak yapılan yöntemlerin başında karbonat, limon gibi yöntemler öne çıkmaktadır. Fakat bizler kliniğimizde ekibimiz ile birlikte profesyonel yöntemler dahilinde dişlerinizi temizleyerek beyazlatma adımlarını uygulamaktayız. 

Klinik alanlarında diş beyazlatma uygulamasında diş jeli adı verilen malzemeden yardım alınmaktadır. Diş beyazlatma işlemi adı olarak uygulamış olduğumuz yöntemde, ağız ve diş sağlığınızı koruyan ürünlerimiz yer almaktadır. Kullanmış olduğumuz diş jelini, sadece dişlerinize sürmekteyiz. Dudak ve diş eti gibi alanlarda temas etmesi durumunda, mutlaka hekimlerimiz kontrolü altında olmanız gerekmektedir. Ağartıcı jel olarak da bilinen bu maddeyi aktif hale getirmekteyiz. Bunun için ise ışık kaynağı ya da lazer yöntemi kullanmaktayız. Bu sayede diş yapılarınıza kadar tüm işlemler uygulanmış ve işlemler tamamlanmış olmaktadır. Beyazlatma adımlarından sonra, genel olarak hassasiyet konusunda farklı hissiyatlar yaşayabilirsiniz. Bu son derece normal olan durumlardan biridir. 

Diş Beyazlatma İşleminden Önce vs Sonra
Diş Beyazlatma İşleminden Önce vs Sonra

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Günümüzde her gün binlerce kişi diş beyazlatma yöntemi ile birlikte daha temiz ve beyaz dişlere sahip olmaktadır. Bu alanda tabi ki neredeyse herkesin memnun olduğunu söylemek de mümkündür. Özellikle diş beyazlatma hizmetinde ağızda hissedilmiş olan rahatlık ve ferahlık seviyesinin üst düzeyde olması, çok daha önemli bir konudur. Tabi bunların yanında bazen diş beyazlatmada yan etkiler de görülmektedir. Peki nedir bu yan etkiler? Kısaca maddeler halinde göz atalım ve ne tür bilgilerin olduğuna bir göz atalım. 

Diş Hassasiyeti: İnsanlar genel olarak diş beyazlatma seansından hemen sonra, dişlerde yaygın olarak bir hassasiyet durumu yaşamaktadırlar. Bu durum son derece normal diyebileceğimiz bir seviyeye sahiptir. Bu durum genel olarak 1 ya da 2 gün içerisinde düzelmektedir.

Diş Etlerinde Hassasiyet: Kliniklerde yer alan beyazlatma jeli ile birlikte diş etlerinin yoğun bir şekilde temasının olması, diş etlerinde geçici bir tahriş oluşturabilmektedir. Bu tür durumlarda genel olarak beklemek, en doğru çözüm yolu olacaktır. 

Diğer Diş Tedavileri ile Uyumsuzluk Olması: Genel olarak insanlarda protez ve implant gibi kullanımlar olabilmektedir. Bu sebepten dolayı da normal dişlerin beyazlatılması ile birlikte, implant gibi dişlerin beyazlatılmasında aynı renk tonları olamayabilir. Bu fazla dikkat çekmeyen ve sizleri rahatsız etmeyecek seviyede olmaktadır. 

 

Dişlerdeki Renk Değiştirmeler Nasıl Önlenir?

Hepimiz dişlerimizin sağlıklı ve yapı olarak sağlam olmasını istemekteyiz. Bu durumda da bizlere düşen ve yapmamız gereken bazı adımlar yer almaktadır. Bu adımlar aslında hepimizin bildiği ve yapması gereken durumlardan birisidir. Baktığımızda diş beyazlatma konusunda eğer bazı şeylere dikkat edersek, dişlerde herhangi bir sararma ya da farklı renklenme gibi durumlar yaşamayız. Şimdi gelin kısaca dişlerimizde oluşan renk değişimlerinin nasıl önleyebileceğimize bir göz atalım. Bu sayede sizlerde bu konuda nasıl dikkat edeceğinizi ve ne tür tedbirler alacağınızı öğrenmiş olursunuz. 

 • Günde en az iki defa dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız gerekmektedir. 
 • Kahve, sigara, çikolata, karamel, salça gibi yoğun ve zararlı ürünleri çok daha az sıklıklarla tüketmeniz gerekmektedir.
 • Aşındırıcı toz gibi ürünlerden uzak durmalısınız. Bu tür ürünler dişlerinizde renklenmeye ve hassasiyete sebep olmaktadırlar. 
 • Günlük olarak sigara kullanımı gösteren kişiler, belirli bir müddet zarfında sigara içmeyi kesmeli ya da azaltmalıdır. Aksi takdirde diş yapılarında ve ağız yapılarında ciddi oranlarda zararlar görülebilir. 

Burada yer alan maddeleri okuduğumuzda, genel olarak dişlerimizin sararmasına neden olan konuları görmekteyiz. Eğer bu tür bir düşünceniz varsa, mutlaka oluşturmuş olduğum listeyi baştan sona doğru okumanızı tavsiye etmekteyiz. Bu sayede sizlerde bu tür konularda tedbirli ve daha dikkatli hareketler sergilersiniz.

 

Dişlerin Renk Değiştirmesinin Nedenleri?

Hepimizin dişleri zaman içerisinde sararma ya da koyu tonlara doğru gitmektedir. Bu tür durumlar maalesef gülme ya da dişlerin sağlık açıları gibi durumlarında kötü izlenimler yaratmaktadır. Dişlerin renklerini değiştirmesi gibi durumlar, genel olarak kullanılan ürünler ve dişlerin fırçalamaları üzerine oluşmaktadır. Tabi genel olarak dişlerin renklenmesinde en çok etkili olan bazı ürünler ve durumlar yer almaktadır. Dilerseniz kısaca bu durumlara bir göz atalım.

 • Çay
 • Sigara
 • Kahve
 • Yaşlanma
 • Çeşitli hastalıklar
 • Flor
 • Kullanılan farklı ilaçlar
 • Diş fırçalamama

Burada yer alan maddelere göz attığımızda, genel olarak dişlerimizin beyazlığına etki eden en büyük faktörleri görmekteyiz. Bu sebepten dolayı da sizlerde bu konuda mutlaka dikkatli olmanız ve bu tür durumlardan uzak durmanız gerekmektedir. Tabii burada yazan tüm her şeyi uygularsanız dahi, düzenli olarak diş fırçalama alışkanlığı kazanmanız gerekmektedir. Aksi taktirde dişlerinizde renklenmeler yaşayacaksınızdır. 

Doğru Diş Fırçalama
Diş Fırçalama

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri olarak günümüzde birçok farklı yöntem yer almaktadır. Özellikle de kişiler evlerinde diş beyazlatmak için karbonat, limon gibi yöntemler sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat bu alanda en doğru ve sağlıklı diş beyazlatma yöntemi olarak, hekimlerimiz tarafından uygulanan adımları önermekteyiz. Doğru prosedür ve bilgi eşliğinde uygulamış olduğumuz yöntemler, dişleriniz ve ağız sağlığınız için en doğru yöntem olmaktadır. Tabii bu alanda birçok kişi ev gibi alanlarda kimyasal ya da kimyasal olmayan maddelerle denemeler yapmaktadır. Bu tür yöntemler hekimlerin kontrolü altında olmadıkları için maalesef tehlikeli ve ağız sağlığı için olumsuz etkileri çağrıştırmaktadır. Bu nedenle bir klinik altında muayene olmak ve gerekli diş beyazlatma işlemlerini uygulamanız gerekmektedir. 

Bu blog makalemizde genel olarak diş beyazlatma ve bu alanda merak edilen konuları ele almaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Dişlerimizin sağlığı ve genel olarak ağız sağlığımızı koruyabilmek için yukarıda yer alan maddelere dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.