Ağız Kokusu Neden Olur? Çözüm Yolları Nelerdir?

Ağız Kokusu Neden Olur? Çözüm Yolları Nelerdir?

Ağız kokusu, insanlarda sıklıkla görülen sağlık problemlerinden biridir. Yapılan araştırmalara göre, Dünyada, ağız kokusu için diş hekimlerine başvurma oranı %50’den fazladır. Buna rağmen bazı doktorlar hastalığın teşhisini koymakta zorlanabiliyorlar. İşte ağız kokusu hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu, diyet, stres ve diğer hastalıkların etkisiyle ortaya çıkan genellikle kullanılan ilaçlarla geçebilecek olan bir sağlık problemidir. Bazı durumlarda insanlarda bireysel problem olmaktan çıkıp sosyal bir problem haline gelip hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Ağız kokusunun bir diğer adı ‘’Halitozis’’ dir. Ağızdan gelen kötü kokuyu tanımlamak amaçlı kullanılır. Daha çok sabah saatlerinde sizi rahatsız edebilir. Ancak akşam saatlerinde de yenilen veya içilen gıdaların diş aralarına girmesi ve dilde birikmesi sonucu size rahatsızlık verebilir. Bu koku kalıcı değildir. Gerekli olan diş temizliği yapıldıktan sonra geçecektir. Bazı insanlar, ağız kokusu olmasına rağmen, bu kokunun olmadığını düşünmektedir. Eğer böyle bir probleminiz varsa hastalık yayılmadan bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ederim.

Bu noktada Elazığ diş hekimi olarak en iyi şekilde hastalarımıza hizmetlerimizi sunmaktayız. Bizlerle hızlıca iletişime geçebilir ve gerekli şekilde bilgileri alabilirsiniz.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokuları, kişilerin diş sağlığından dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle yediğiniz yiyecek ve içecekler buna etki edebilir. Bunun yanı sıra diğer sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarına göre ağız kokusunu daha kötü hale getirebilir. Günlük olarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Bunun yanı sıra diş ipi ve gargara kullanmanızda gerekiyor. Bu temizlik, ağız bakımı açısından son derece önemlidir. Eğer diş temizliğine gerekli özeni göstermezseniz. dişlerinizde biriken bakteriler artabilir. Kalıcı ağız kokusu veya ağızda oluşan kötü bir tat ‘’periodontal’’ yani bir diş hastalığının bir işareti de olabilir. Dişlerdeki biriken plak ve diş etlerini tahriş eden toksinler diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Eğer ağız kokusu diş eti hastalığından kaynaklanıyorsa en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

İşte Ağız kokusu nasıl giderilir? sorusunun cevabı.

Ağız kokusunun geçmesi için yapılacak en temel şey günlük diş temizliğinin yapılması gerekir. Öğle ve Akşam yemeklerinden sonra düzenli olarak dişlerin fırçalamak, diş ipi, ve ağız bakım suyu kullanmak gibi basit yöntemler işe yarayabilir. Diş aralarında kalan yemek artıkları diş ipiyle temizlenmeli ve gerekirse alkollü ağız gargaraları kullanılmalıdır. Günde yeterli sayıda su içilmelidir, Su içimi tükürük üretimini artırır. Bu da ağız içinde yer alan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Çünkü az su tüketimi de ağız kokusuna sebep olabilecek faktörler arasında yer alır. Eğer sigara kullanıyorsanız bırakmanız gerekiyor. Çünkü sigara içmek ağız kokusunun en büyük nedenlerinden birisidir. 

Aynı zamanda Elazığ ortodontik tedavi yöntemimize de tıklayarak göz atabilirsiniz. Birçok bilgiye tıkladığınız sayfadan kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.